$8,338.44 - $28,323.58
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 174 A | 125 HP | 445T | $ / Piece | ||
| 204 A | 150 HP | 447T | $ / Piece | ||
| 227 A | 150 HP | 449T | $ / Piece | ||
| 348 A | 250 HP | 449T | $ / Piece | ||
| 355 A | 250 HP | 449T | $ / Piece | ||
| 411 A | 300 HP | 449T | $ / Piece |
North American Electric high torque general purpose motor is suitable for wye-delta start on 213T frame and above, dual voltage ratings suitable for part wind start on lower voltage, single voltage ratings suitable for part wind start at 460V are noted. Vacuum pressure impregnation for all windings, sealed bearings thru 215T frame. - Mechanical “V” seal on drive end class F insulation system, class B rise at full load. Stainless steel nameplate and zinc plated hardware and feet are dual drilled on most frames for mounting flexibility, cast iron frame construction including the conduit box and condensation drains with plastic plugs and also C-face and D-flange field conversion kits available. greasable bearings 254T frame and above.
Features
- Voltage rating: 460V at 60 Hz, 380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in damp dusty or dirty environments. Also good for use with industrial equipment requiring extremely high starting torques and breakdown torques
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Series | NA-380-RBF1-TEFC-HDCI-GPM |
General Features
| Type | High Torque |
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds EISA Efficiency, Class I, Div II Groups ABCD, T2B |
Design & Construction
| Construction | Heavy Duty Cast Iron |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | Rigid Base, F1 |
| Rotation | Reversible |
| Seal Type | V |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 380 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found