$14,754.27 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 125 HP | 444 | $ / Piece | ||
| 150 HP | 445 | $ / Piece | ||
| 200 HP | 447 | $ / Piece |
125 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Heavy duty cast iron housing with corrosion-resistant epoxy paint, stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 125 HP, Design C, C-Flange w/feet, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-449T frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Suitable for wye-delta start on 213T frame and above
- Dual voltage ratings suitable for part wind start on lower voltage, Single voltage ratings suitable for part wind start at 460V are noted
- Inverter Rated (10:1 variable torque, 5:1 constant torque)
- Vacuum Pressure Impregnation for all windings
- Sealed bearings thru 215T frame, Regreasable open bearings 254T frame and above
- Mechanical "V" Seal on drive end
- Class F insulation system, class B rise at full load
- Corrosion resistant paint
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- F1/F2 reversible
- Feet are dual drilled on most frames for mounting flexibility
- Cast iron frame construction including the conduit box
- Lifting provisions on 143T frame and above
- Condensation drains with plastic plugs
- IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection
- Voltage rating: 460V, 380V
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load ampere: 140.0A at 460V, 169A at 380V
- Locked rotor ampere: 907A at 460V
- Torque rating: 368.9 lb-ft (Full Load), 200 lb-ft (Locked Rotor), 245 lb-ft (Break Down)
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in damp, dusty or dirty environments
General Information
| Item Name | General Purpose Motor with C-Face |
| Series | NA-460-F1AF-TEFC-HDCI-GPMCF |
General Features
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds EISA Efficiency, Class I, Div II Groups ABCD, T2B |
Design & Construction
| Frame Type | 444TC |
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Heavy Duty Cast Iron |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
| Seal Type | V |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 94.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 94.1% |
| 3/4 Load Efficiency | 94.4% |
| Torque Rating | 368.9 lb-ft |
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 140 A |
| Full Load Power Factor | 89% |
| 1/2 Load Power Factor | 82% |
| HP Rating | 125 HP |
| Locked Rotor Ampere | 907 A |
| 3/4 Load Power Factor | 88% |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 44.30 Inch L x 26.4 Inch H |
| Frame Size | 444 |
| Shaft Diameter | 3.88 Inch |
| Weight | 1364 lb |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found