$1,445.04 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 HP | 1200 rpm | 145 | $ / Piece | ||
| 1.5 HP | 3600 rpm | 143 | $ / Piece | ||
| 1 HP | 1800 rpm | 143 | $ / Piece | ||
| 3 HP | 1800 rpm | 182 | $ / Piece | ||
| 1.5 HP | 1800 rpm | 145 | $ / Piece | ||
| 2 HP | 3600 rpm | 145 | $ / Piece |
5 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 5 HP, C-Flange w/feet, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-449TC frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision
Features
- Inverter Rated (10:1 variable torque, 5:1 constant torque)
- Corrosion resistant paint
- Condensation drains with plastic plugs
- IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection, NEMA Premium® Efficient
- Voltage rating: 208‐230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load ampere: 15.9 ‐ 14.4/7.2A at 208‐230/460V, 16.8/8.4A at 190/380V
- Locked rotor ampere: 46.0A at 460V
- Torque rating: 22.5 lb-ft (Full Load), 190 lb-ft (Locked Rotor), 280 lb-ft (Break Down)
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in damp dusty or dirty environments. Also good for use with industrial equipment requiring extremely high starting torques and breakdown torques
General Information
| Item Name | General Purpose Motor with C-Face |
| Series | NA-208-RBF1-TEFC-HDCI-GPMCF |
General Features
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds EISA Efficiency, Class I, Div II Groups ABCD, T2B |
Design & Construction
| Frame Type | 215TC |
| KVA Code | J |
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Heavy Duty Cast Iron |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | Rigid Base, F1 |
| Rotation | Reversible |
| Seal Type | V |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 89.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 87.5% |
| 3/4 Load Efficiency | 89% |
| Torque Rating | 22.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 15.9 A |
| Full Load Power Factor | 73% |
| 1/2 Load Power Factor | 54% |
| HP Rating | 5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 46 A |
| 3/4 Load Power Factor | 66% |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 208 V |
Physical Properties
| Dimensions | 20.40 Inch L x 13.1 Inch H |
| Frame Size | 215 |
| Shaft Diameter | 1.38 Inch |
| Shaft Length | 3.38 Inch |
| Weight | 162 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found