$240.30 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.333 HP | 3600 rpm | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | 1800 rpm | $ / Piece | ||
| 1 HP | 1800 rpm | $ / Piece | ||
| 2 HP | 3600 rpm | $ / Piece | ||
| 0.75 HP | 1800 rpm | $ / Piece |
0.5 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, Removable feet, 56CH frames: Dual-drilled feet for 56C and 143/ 5T mounting flexibility, Capacitor start/ capacitor run design, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint, stainless steel nameplate and zinc plated hardware and aluminum endbells, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Single phase, 0.5 HP, C-Flange w/ feet, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 56C/CH frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, Removable feet, 56CH frames: Dual-drilled feet for 56C and 143/ 5T mounting flexibility, Capacitor start/ capacitor run design
Features
- High efficiency design
- IP55 protection as standard, suitable for indoor/outdoor use
- 40 °C ambient continuous duty
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- Meets or exceeds NRCan efficiency requirements
- 56CH frames feet are dual drilled for mounting flexibility
- Automatic overload protected
- High starting torques
- 1.15 service factor at 60 Hz
- NEMA design B performance
- Vacuum pressure impregnation for all windings
- Rolled steel frame construction, aluminum end bells
- Sealed bearings
- C-flange with removable feet as standard
- Class F insulation system, class B rise at full load
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 115/208 - 230V
- Full Load Ampere: 3.45A at 230V
- Locked Rotor Ampere: 23.5A at 230V
- Torque Rating: 2.02 lb-ft (Full Load), 326 lb-ft (Break Down), 316 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- General Purpose Use On Pumps, Fans, Blowers, Compressors, Conveyors, Farm Equipment And Other Industrial And Commercial Machinery Installed In Damp, Dusty Or Dirty Environments. Suitable For Indoor And Outdoor Applications
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
General Features
| Net Weight | 28 lb |
| Type | Compressor Duty, 56C1 Frame |
| Standards | CSA + C + US Certification, ISO 9001 Certified, CE Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Frame Type | 56C |
| KVA Code | N |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Capacitor Start/Capacitor Run |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 58% |
| 1/2 Load Efficiency | 40.2% |
| 3/4 Load Efficiency | 50.4% |
| Torque Rating | 2.02 lb-ft |
| Overload Protector | Automatic |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 3.45 A |
| Full Load Power Factor | 80% |
| 1/2 Load Power Factor | 68% |
| HP Rating | 0.5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 23.5 A |
| 3/4 Load Power Factor | 75% |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 14.57 Inch L x 8.46 Inch H |
| Weight | 28 lb |
| Frame Size | 56 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.88 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found