$691.22 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 3 HP | 182T | $ / Piece |
3 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, Dual-drilled feet for mounting flexibility1, High starting torque, Capacitor start/ capacitor run design, Lifting provision, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware, Manual overload protection , IP55 protection, Condensation drain with plugs - Single phase, 3 HP, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 56C-215T frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, Dual-drilled feet for mounting flexibility1, High starting torque, Capacitor start/ capacitor run design, Lifting provision
Features
- High starting torques
- Capacitor start/capacitor run design
- Rolled steel frame
- Double shielded bearings
- Class F insulation system, class B rise at full load
- Vacuum pressure impregnation for windings
- Corrosion resistant epoxy paint
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- High starting torque - manual overload
- Voltage Rating: 208 - 230/460V
- Torque Rating: 12.27 lb-ft (Full Load), 240 lb-ft (Break Down), 276 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- General Purpose Use On Pumps, Fans, Conveyors, Poultry Equipment, Air Compressors And Other Farm Duty Machinery Requiring High Starting Torques
General Information
| Item Name | Farm Duty Motor |
General Features
| Net Weight | 88 lb |
| Standards | CE Certified, cCSAus Certified, ISO9001 Certified |
| Type | General Purpose |
Design & Construction
| Frame Type | 182T |
| KVA Code | H |
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Capacitor Start/Capacitor Run |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 81.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 74.6% |
| 3/4 Load Efficiency | 79% |
| Torque Rating | 12.27 lb-ft |
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 6.35 A |
| Full Load Power Factor | 94% |
| 1/2 Load Power Factor | 89% |
| HP Rating | 3 HP |
| Locked Rotor Ampere | 43.3 A |
| 3/4 Load Power Factor | 92% |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 20.4 Inch L x 11.2 Inch H |
| Frame Size | 182 |
| Shaft Diameter | 1.125 Inch |
| Shaft Length | 3.38 Inch |
| Weight | 88 lb |
| Number of Poles | 4 |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found