$19,279.76 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 125 HP | 1800 rpm | 444TC | $ / Piece | ||
| 125 HP | 1200 rpm | 445T | $ / Piece | ||
| 125 HP | 1800 rpm | 444T | $ / Piece | ||
| 125 HP | 3600 rpm | 444TS | $ / Piece | ||
| 150 HP | 3600 rpm | 445TS | $ / Piece | ||
| 200 HP | 1800 rpm | 447T | $ / Piece |
125 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Stainless steel nameplate and zinc plated hardware, corrosion resistant epoxy paint, IP55 protection, Cast iron frame construction - Three-phase, 125 HP, C-Flange w/ feet, Totally enclosed explosion proof (TEXP), 143T-365T frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Meets or exceeds NEMA Premium� Efficiency Requirements defined by NEMA MG-1, Table 12-12
- Lifting provisions on 143T frame and above
- IP55 degree of protection
- Class I, Division I, Groups C and D and Class II, Division I, Groups E, F and G
- Dual voltage ratings suitable for part wind start on lower voltage
- Vacuum pressure impregnation for all windings
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- Feet are dual drilled for mounting flexibility
- NEMA design B performance
- Severe duty conversion kit available
- C-flange field conversion kits available
- 94.5 minimum efficiency
- C-face footed
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Full Load Ampere: 133A at 208 - 230/460V, 161A at 190/380V
- Service Factor: 1.15 at 60Hz, 1 at 50Hz
- Torque Rating: 367 lb-ft (Full Load), 200 lb-ft (Break Down), 110 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 460V at 60 Hz, 380 at 50 Hz
Applications
- General Purpose Use On Pumps, Fans, Blowers, Compressors, Conveyors, Material Handling And Other Industrial Machinery Installed In Damp, Dusty Or Dirty Environments And Designed To Be Used In Hazardous Locations As Defined By Class And Group
General Information
| Item Name | Explosion Proof Motor |
| Trade Name | NEMA Premium Efficiency® |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA + C + US Certification, ISO 9001 Certified |
| Net Weight | 1640 lb |
| Type | NEXP Frame |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Frame Type | 444TC |
| Duty | Hostile |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Rotation | F1/F2 Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 95.4% |
| 1/2 Load Efficiency | 94.8% |
| 3/4 Load Efficiency | 95.4% |
| Torque Rating | 367 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 161 A |
| Full Load Power Factor | 85% |
| 1/2 Load Power Factor | 81.5% |
| HP Rating | 125 HP |
| Locked Rotor Ampere | 907.5 A |
| 3/4 Load Power Factor | 85.6% |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 44.3 Inch L x 26 Inch H |
| Frame Size | 444.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 3.38 Inch |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
| Weight | 1640 lb |
Supporting Information
| Includes | Conduit Box |
Documents
No Documents Found