$2,471.98 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 3 HP | 1200 rpm | 213T | $ / Piece | ||
| 2 HP | 1200 rpm | 184T | $ / Piece | ||
| 5 HP | 3600 rpm | 184T | $ / Piece | ||
| 5 HP | 3600 rpm | 184TC | $ / Piece | ||
| 5 HP | 1800 rpm | 184T | $ / Piece | ||
| 10 HP | 3600 rpm | 215TC | $ / Piece |
10 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Stainless steel nameplate and zinc plated hardware, corrosion resistant epoxy paint, IP55 protection, Cast iron frame construction - Three-phase, 10 HP, Totally enclosed explosion proof (TEXP), 143T-365T frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Meets or exceeds NEMA Premium� Efficiency Requirements defined by NEMA MG-1, Table 12-12
- Lifting provisions on 143T frame and above
- IP55 degree of protection
- Class I, Division I, Groups C and D and Class II, Division I, Groups E, F and G
- Dual voltage ratings suitable for part wind start on lower voltage
- Vacuum pressure impregnation for all windings
- Stainless steel nameplate and zinc plated hardware
- Feet are dual drilled for mounting flexibility
- NEMA design B performance
- Severe duty conversion kit available
- C-flange field conversion kits available
- 90.2 minimum efficiency
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Full Load Ampere: 27 - 24.4/12.2A at 208 - 230/460V, 29.5/14.8A at 190/380V
- Service Factor: 1.15 at 60Hz, 1 at 50Hz
- Torque Rating: 29.8 lb-ft (Full Load), 200 lb-ft (Break Down), 165 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 208 - 230/460V at 60Hz, 190/380V at 50Hz
Applications
- General Purpose Use On Pumps, Fans, Blowers, Compressors, Conveyors, Material Handling And Other Industrial Machinery Installed In Damp, Dusty Or Dirty Environments And Designed To Be Used In Hazardous Locations As Defined By Class And Group
General Information
| Item Name | Explosion Proof Motor |
| Trade Name | NEMA Premium Efficiency® |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA + C + US Certification |
| Net Weight | 262 lb |
| Type | NEXP Frame |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Frame Type | 215T |
| KVA Code | H |
| Duty | Hostile |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| Rotation | F1/F2 Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 90.4% at 50Hz, 91.7% at 60Hz |
| 1/2 Load Efficiency | 90% |
| 3/4 Load Efficiency | 92% |
| Torque Rating | 29.8 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 29.5 A |
| Full Load Power Factor | 86% |
| 1/2 Load Power Factor | 78% |
| HP Rating | 10 HP |
| Locked Rotor Ampere | 81 A |
| 3/4 Load Power Factor | 86% |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 20.4 Inch L x 13.1 Inch H |
| Frame Size | 215.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 1.375 Inch |
| Shaft Length | 3.38 Inch |
| Weight | 262 lb |
Supporting Information
| Includes | Conduit Box |
Documents
No Documents Found