$18.11 / each
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Novagard G661 is a grease-like material formulated with select polydimethyl siloxane fluids in combination with inert, amorphous silica fillers. Complies with FDA regulation 21 CFR Section 178.3570 Lubricants with incidental food contact. - G661 is a stiff, tacky, non-melting silicone compound with good resistance to water and most chemicals.
Applications
- For Sealing and Protecting Electrical Connections
General Information
| Item Name | Dielectric Silicone Compound |
| Series | G661 |
General Features
| Type | General Purpose |
| Shelf Life | 18 Months |
| Storage Temperature | 100 °F |
Design & Construction
| Form | Paste |
Chemical Properties
| Composition | Silicone |
| Specific Gravity | 1.02 |
| VOC | <25g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 800V/Mil |
Physical Properties
| Container Size | 5.3 oz |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Odorless |