$30.26 / Can
Pack: 12/Case, 114 Case/Pallet
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/Case, 114 Case/Pallet| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 20 oz | Aerosol Can | $ / Can Pack: 12/Case, 114 Case/Pallet more info |
CRC 0309 Heavy Duty Degreaser
Effectively removes grease, oil, tar, etc. to increase operating efficiency of equipment. It evaporates quickly, leaves no residue and has no flash or fire point, making it an excellent alternative to 1,1,1-based cleaners. Use caution on plastics.
Applications
For Air Tools, Mechanical Brakes, Clutches, Chains, Wire Ropes, Motors, Dies, Molds, Parts, Bearings, Generators and Compressors
General Information
| Item Name | Degreaser |
| Trade Name | CRC |
| Series | 0309 |
General Features
| Net Weight | 19 oz |
| Type | Heavy Duty |
| Standards | NSF K1 Registered, RoHS Compliant |
Design & Construction
| Base Type | Chlorinated |
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Removes | Grease, Oil, Tar |
Chemical Properties
| Dilution | RTU |
| VOC | 7.8%, 123.2g/L |
Physical Properties
| Container Size | 20 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Solvent |
Documents
No Documents Found