$19.69 / each
Pack: 12/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/CaseProducts You May Also Like
Ideal for stainless steel, chrome, laminated plastics and aluminum surfaces. With a high gloss formula, it wipes clean with no streaks or buildup, resists fingerprints and masks surface blemishes. Pleasant lime fragrance. - NSF A-7 Registered. Meets the requirements of the NSF Nonfood Compounds Registration Program for metal cleaners and polishes for nonfood contact surfaces.
Features
- Cleans and polishes in one step
- Leaves no greasy build-up on surfaces
- Pleasant citrus fragrance
- Resists streaking
- Empty containers may be disposed of in sanitary landfills in accordance with local regulations
- NSF Certified for use in federally-inspected meat and poultry processing plants
Applications
For Appliances, Bathrooms, Fixtures/Equipment, Fryers, Griddles, Grills, Hoods, Kitchens/Dining, Office Space/Classrooms, Ovens
General Information
| Item Name | Cleaner and Polish |
| Series | 14002 |
General Features
| Standards | NSF A7 Registered |
| Net Weight | 21 oz |
| Storage Temperature | Below 50 °C |
Design & Construction
| Color | White |
| Form | Liquid |
Chemical Properties
| Dilution | RTU |
| pH Rating | 9 - 11 |
| Specific Gravity | 0.92 - 0.98 |
| Viscosity | 1400 - 4500 cps |
| VOC | 10 - 12% |
Physical Properties
| Container Size | 21 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Citrus |
Supporting Information
| Applicable Materials | Stainless Steel |
Documents
No Documents Found