$5.64 / Piece
Ships From Vendor
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 7 Inch L x 5 Inch W x 2.5 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 10.5 Inch L x 8.5 Inch W x 1.5 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 10.5 Inch L x 8.5 Inch W x 2.5 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 16 Inch L x 12.25 Inch W x 3.5 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 12.5 Inch L x 10.5 Inch W x 1.5 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 12.5 Inch L x 10.5 Inch W x 2.5 Inch H ID | $ / Piece |
The Protektive Pak 370545 circuit board shipper provides static-safe transport in a black fiberboard box, 8" x 5-3/8" x 2-3/4". With no internal foam, it's ideal for flexible packing of various ESD-sensitive items, minimizing electrostatic hazards.
Applications
- Circuit board storage and shipping, secure packaging for components.
Features
- Made from durable fiberboard for long-lasting protection
- Foam insert provides cushioning to protect sensitive components
- Designed for efficient storage and transport of circuit boards
- Compact size for easy handling and organization
- Reusable and cost-effective for long-term use
- Black/Pink color scheme for easy identification
General Information
| Item Name | Circuit Board Shipper without Foam |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 370 |
General Features
| Net Weight | 0.32 lb |
| Type | Circuit Board Shipper Without Foam |
| Standards | ANSI/ESD STM11.11, S20.20, S541 |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Fiberboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 1 x 10^5 - < 1 x 10^11 ohm/sq |
Physical Properties
| Inside Height | 2-3/4" |
| Inside Length | 8" |
| Inside Width | 5-3/8" |
| Size | 7 Inch L x 5 Inch W x 2.5 Inch H ID |