$15.38 / Piece
Ships From Vendor
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 7 Inch L x 5 Inch W x 1.5 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 10.5 Inch L x 8.5 Inch W x 1.5 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 9 Inch L x 7.5 Inch W x 2.5 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 4 Inch L x 4 Inch W x 2.125 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 7 Inch L x 5 Inch W x 2.5 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 12.5 Inch L x 10.5 Inch W x 1.5 Inch H ID | $ / Piece |
Protektive Pak 37067 is a circuit board shipper with foam, measuring 15-7/8" L x 6-7/8" W x 2-1/4" H. The combination of conductive fiberboard and pink dissipative foam ensures safe handling and cushioning for sensitive electronics or PCBs.
Applications
- Circuit board storage and shipping with added protection (foam).
Features
- Foam insert included for added cushioning and protection of sensitive items
- Constructed from durable fiberboard for long-lasting protection
- Compact and space-saving design for efficient packing
- Reusable for long-term value and cost-effectiveness
- Black/Pink color options for easy identification
- Perfect for securely shipping and storing circuit boards
General Information
| Item Name | Circuit Board Shipper with Foam |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 370-F |
General Features
| Net Weight | 0.50 lb |
| Type | Circuit Board Shipper With Foam |
| Standards | ANSI/ESD STM11.11, S20.20, S541 |
Design & Construction
| Color | Black/Pink |
| Material | Fiberboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 1 x 10^5 - < 1 x 10^11 ohm/sq |
Physical Properties
| Inside Height | 2-1/4" |
| Inside Length | 15-7/8" |
| Inside Width | 6-7/8" |
| Size | 14.875 Inch L x 6.625 Inch W x 2 Inch H ID |