$30.04 / Piece
Ships From Vendor
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 12 Inch L x 2 Inch W x 4 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 12 Inch L x 8 Inch W x 4 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 12 Inch L x 6 Inch W x 4 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 12 Inch L x 4 Inch W x 4 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 18 Inch L x 6 Inch W x 4 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 24 Inch L x 2 Inch W x 4 Inch H OD | $ / Piece |
Protektive Pak 38905 Plastek Open Bin Box is a durable packaging solution designed for safe storage and transportation. Model 38905 features dimensions 18" L x 6" W x 4" H, and is constructed from Fiberboard for lasting protection.
Applications
- Organization and storage of small parts and components.
Features
- Constructed from durable fiberboard for long-lasting use
- Open design for easy access to stored contents
- Perfect for organizing parts, tools, or other small components
- Stackable for efficient storage in limited spaces
- Reusable, providing great long-term value
General Information
| Item Name | Bin Box |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 3890 |
General Features
| Net Weight | 0.39 lb |
| Type | Bin Box |
| Standards | ANSI/ESD STM11.11, ESD TR53 |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Fiberboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 1 x 10^2 - < 1 x 10^5 ohm/sq |
Physical Properties
| Inside Height | 4" |
| Inside Length | 18" |
| Inside Width | 6" |
| Size | 18 Inch L x 6 Inch W x 4 Inch H OD |