$14.69 / Piece
Ships From Vendor
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 24.75 Inch L x 2 Inch W x 4.5 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 12 Inch L x 8 Inch W x 4.5 Inch H OD | $ / Piece |
Protektive Pak 37599 Closed Bin Box is a durable packaging solution designed for safe storage and transportation. Model 37599 features dimensions 12" L x 8" W x 4-1/2" H, and is constructed from Fiberboard for lasting protection.
Applications
- Organization and storage of small parts and components.
Features
- Constructed from durable fiberboard for strength and long-lasting use
- Closed design for secure storage and protection of contents
- Lightweight yet sturdy for easy handling
- Ideal for organizing and storing small parts or tools
- Reusable, offering excellent value for storage and organization
General Information
| Item Name | Bin Box |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 3759 |
General Features
| Net Weight | 0.52 lb |
| Type | Bin Box |
| Standards | ANSI/ESD S20.20, S541, RoHS Compliant |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Fiberboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 1 x 10^6 - < 1 x 10^9 ohm/sq |
Physical Properties
| Inside Height | 4-1/2" |
| Inside Length | 12" |
| Inside Width | 8" |
| Size | 12 Inch L x 8 Inch W x 4.5 Inch H OD |