$16.91 / Piece
Ships From Vendor
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 18 Inch L x 2 Inch W x 9 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 18 Inch L x 6 Inch W x 9 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 24 Inch L x 4 Inch W x 9 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 18 Inch L x 4 Inch W x 9 Inch H OD | $ / Piece |
Protektive Pak 37133 Open Reel/Dip Tube Bin Box is a black Open made from Fiberboard measuring 24" L x 4" W x 9" H.
Applications
- Storage and organization of reels or dip tubes.
Features
- Made from durable fiberboard for strength and reliability
- Reinforced construction for added durability
- Open design for easy access to contents
- Ideal for organizing large parts and materials
- Reusable, offering excellent value for storage needs
General Information
| Item Name | Bin Box |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 3713 |
General Features
| Net Weight | 0.63 lb |
| Type | Bin Box |
| Standards | FED-STD-101, ASTM D257, D4060, ANSI/ESD STM11.11, RoHS Compliant |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Fiberboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 1 x 10^6 - < 1 x 10^9 ohm/sq |
Physical Properties
| Inside Height | 9" |
| Inside Length | 24" |
| Inside Width | 4" |
| Size | 24 Inch L x 4 Inch W x 9 Inch H OD |