$8.35 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 9 Inch L x 4 Inch W x 4.5 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 5.75 Inch L x 3.75 Inch W x 2.6875 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 12 Inch L x 2 Inch W x 4.5 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 12 Inch L x 6 Inch W x 4.5 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 12 Inch L x 4 Inch W x 4.5 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 18 Inch L x 4 Inch W x 4.5 Inch H OD | $ / Piece |
Protektive Pak 37109 Open Bin Box is a black Open made from Fiberboard measuring 18" L x 8" W x 4-1/2" H.
Applications
- Organization and storage of small parts, components, or materials.
Features
- Made from durable fiberboard for strength and reliability
- Reinforced construction for added durability
- Reusable, offering excellent value for storage needs
- Open design for easy access to contents
- Ideal for organizing and storing larger items and supplies
General Information
| Item Name | Bin Box |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 371 |
General Features
| Net Weight | 0.46 lb |
| Type | Bin Box |
| Standards | ANSI/ESD S20.20, S541, RoHS Compliant |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Fiberboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 1 x 10^6 - < 1 x 10^9 ohm/sq |
Physical Properties
| Inside Height | 4-1/2" |
| Inside Length | 18" |
| Inside Width | 8" |
| Size | 18 Inch L x 8 Inch W x 4.5 Inch H OD |