$82.68 - $3,302.87
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 3.6kg | Pail | $ / TUBE more info |
Dow Corning Molykote 44 medium - high temperature bearing grease off-white is a thickened silicone oil that is used for lubricating plastics, rubber, and anti friction bearings. It is recommended for aircraft engines, conveyor systems, driers, oven fans, and textile slashers. - It provides good shear stability, wide service temperature range, inertness, and resistance to corrosion, moisture, and oxidation. Resistance to oxidation, moisture and corrosive atmospheres.
Features
- Inertness, Good shear stability
- Compatible with many plastics
Applications
For Lubricating Antifriction Bearings, Plastic and Rubber Parts Under Light to Moderate Loads, Designed to Give Long Service Life in High-Temperature Bearings
General Information
| Item Name | Bearing Grease |
| Trade Name | Molykote® |
| Series | 44 |
General Features
| Type | Medium, High Temperature |
| Standards | NLGI Grade 2 Rated |
| Shelf Life | 59 Months |
| Storage Temperature | 32 °C |
Design & Construction
| Base Type | Silicone |
| Color | White/Off-White |
| Form | Semi-Solid |
Performance Details
| Waterproof | Yes |
| Weather Resistant | Yes |
Technical Details
| Flash Point | > 101.1 °C Closed Cup |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.05 at 25 °C |
| Viscosity | 125 sq-mm/sec at 25 °C |
Physical Properties
| Odor/Scent | Slight |
Documents
No Documents Found