$7.06 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Ideal-Tek A00CF tweezers are made from high-quality carbon fiber reinforced plastic, offering excellent ESD protection, lightweight handling, high mechanical strength, and chemical resistance. They are ideal for sensitive electronic components and cleanroom environments.
Features
- ESD safe
- Lightweight
- High strength
- Chemical resistant
- Non-magnetic
- Temperature resistant
Applications
- Electronics Assembly
- Laboratories
- Cleanrooms
- Medical
General Information
| Item Name | Tweezer Tip |
| Trade Name | Ideal-tek |
General Features
| Standards | ISO 9001 Certified Manufacturing |
Design & Construction
| Angle | Straight |
| Tip Material | Carbon Fiber Reinforced Plastic |
| Tip Size | 0.25 mm |
| Tip Type | Pointed |
Chemical Properties
| Lead Free | Yes |
Physical Properties
| Length | 120 mm |
| Width | 8 mm |
Supporting Information
| For Use With | Cleanrooms, Laboratories, Electronics Assembly |
| Use With | Sensitive components, delicate parts, ESD sensitive environments |