$84.03 / 100Foot
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 150 ft | 0.375 Inch | $ / Foot more info | ||
| 100 ft | 0.75 Inch | $ / Foot | ||
| 50 ft | 0.625 Inch | $ / Foot | ||
| 100 ft | 0.625 Inch | $ / Foot | ||
| 100 ft | 0.5 Inch | $ / Foot | ||
| 250 ft | 4 AWG | $ / Foot |
Varglas silicone resin 500 sleeving is a fiberglass braid with a silicone composite coating. Varglas Silicone Resin Sleeving is available as Silicone Resin 500 in the four top grades and as standard Silicone Resin in Grade C-3 with Silicone Resin 500 being a more flexible product designed to conform to sharp bends. - This sleeving is best in areas where design requirements specify superior moisture, heat and radiation resistance. In addition to its Class 200 °C rating, it also exhibits good low temperature properties.
Features
- Flexible fiberglass sleeving
- Spool packing
- Dielectric Grade: C-1
- Dielectric Strength: 5000 - 7000V
- Length: 500 ft Per Spool
Applications
- Nuclear Motors
- Electric Motors
- Equipment Leads
- Relay Leads and Heating Cable
- Aerospace and Atomic Energy
General Information
| Item Name | Silicone Resin Coated Sleeving |
| Trade Name | Varglas |
| Series | Varglas VARH-C-1 |
Design & Construction
| Braid Type | Fiberglass |
| Color | Natural |
| Grade | C-1 |
| Insulation Material | Silicone |
| Insulation Type | Class H |
| NEMA Specification | NEMA TF-1 Type 4 |
Performance Details
| Tensile Strength | 200 psi |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5000 V |
| Voltage Rating | 600 V |
Physical Properties
| Gauge | 22 AWG |
| Inside Diameter | 0.027 Inch |
| Length | 500 ft |
| Wall Thickness | 0.006 Inch |
| Elongation | 100% at 20 °C Ultimate |
| Hardness | 60 Shore D |
Documents
No Documents Found