$3,368.05 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Leeson Motor, Bearing Type: Ball, Construction: Aluminum Frame, Enclosure Type: Totally Enclosed Fan-Cooled, Frequency Rating: 60 Hz, Insulation Type: Class F, Mounting Type: Rigid Base, Phase: 3-Phase, Rotation: Reversible, Temperature Rating: 40 deg C, Voltage Rating: 230V.
Standard, EPACT and premium efficient ratings. Inverter-rated. Shielded ball bearings for direct coupled applications. Dynamically balanced rotors. Torques exceed NEMA Performance standards. Rigid base mounting and Continuous duty
Features
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Continuous duty
- Dynamically balanced rotors
- Torques exceed NEMA performance standards
- Full load ampere: 37.5A at 230V, 18.8A at 460V
- Service factor ampere: 46A at 230V, 23A at 460V
- Voltage rating: 230/460V
- Shaft diameter: 1.624 - 1.625 Inch
- Torque rating: 44.4 lb-ft (Full Load)
- HP rating: 15 HP at 60 Hz
- Speed rating: 1800 rpm at 60 Hz
- Power rating: 11.2kW at 60 Hz
- Service factor: 1.25 at 60 Hz
- Full load efficiency: 92.4% at 60 Hz
- Full load power factor: 81% at 60 Hz
Applications
- For use where Exposure to Water, Dust and Corrosives Exists. Ideally Suited for use on Pumps, Compressors, Fans, Blowers, Conveyors, Machine Tools and other Industrial Applications
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved, CE Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Aluminum Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 254T |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 92.4% |
| 1/2 Load Efficiency | 91% |
| Overload Protector | No |
| 3/4 Load Efficiency | 92.4% |
| Torque Rating | 44.4 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 37.5 A |
| Full Load Power Factor | 81% |
| 1/2 Load Power Factor | 68% |
| HP Rating | 15 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.25 |
| 3/4 Load Power Factor | 78% |
Physical Properties
| Dimensions | 23.4 Inch L x 16.98 Inch W x 14.39 Inch H |
| Frame Size | 254 |
| Shaft Diameter | 1.624 Inch |
| Shaft Length | 4.38 Inch |
| Weight | 209 lb |
Documents
No Documents Found