$72.14 / Square YD
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
ThermaVolt TVFTV calendered Inorganic Insulating Paper Laminates are inorganic-based calendered paper combined with PET film for high-temperature electrical insulation applications.
3M ThermaVolt TVFTV Calendered Inorganic Insulating Paper Laminate, Roll Configuration.
Features
- The inorganic content in ThermaVolt papers offers excellent thermal and dielectric stability, as well as long-term voltage endurance and low moisture absorption
- The calendering process yields a densified paper with high dielectric breakdown resistance and excellent thermal conductivity and the PET film enhaces the mechanical strength of the paper
- ThermaVolt TVF and TVFTV laminates are compatible with most commonly used impregnating varnishes and resins, and are easily impregnated, further enhancing thermal conductivity and coil bonding characteristics.
- Tensile Strength: 327 lb/Inch (MD), 269 lb/Inch (CD)
Applications
- Ground and Layer Insulation in Dry-type Transformers
- Interwinding Insulation in Strip-Wound Coils and Electromagnet Coils
- Spiral-Wound Core Tubes
General Information
| Item Name | Calendered Inorganic Insulating Paper Laminate |
| Trade Name | 3M |
Design & Construction
| Insulation Type | Class R |
Performance Details
| Moisture Absorption | <1% |
| Tensile Strength | 327 lb/Inch |
Physical Properties
| Density | 1.5 g/cc |
| Elongation | 4% (MD), 6% (CD) |
| Length | 115 Yard |
| Thickness | 28 Mil |
| Width | 36 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 200 °C |
Documentos
No Documents Found